Informacje na temat FTP, FTPS, SFTP


FTP (ang. File Transfer Protocol) -
jest protokołem komunikacyjnym, który umożliwia transmisję oraz przesył danych między serwerem a klientem.
Protokół pozwala na dwukierunkową transmisję, tj. przesyłanie plików do zasobów serwera, a także ich pobieranie przez klienta lub bezpośrednio przez sieć internet.
Serwery FTP działają w trybie pasywnym oraz aktywnym, a różnica między tymi dwoma trybami zależna jest od sposobu nawiązywania połączenia.
W trybie pasywnym połączenie ustanawiane jest przez klienta serwera FTP, a w trybie aktywnym transmisja zapoczątkowywana jest przez serwer.
Sposób realizacji połączenia dyktowany jest korzystaniem z firewalla lub Proxy, które mogą uniemożliwić połączenie z serwerem z zewnątrz.

FTPs (FTP Secure i FTP-SSL) -
działa on jak protokół FTP z tą różnicą, że wysyłane pakiety są szyfrowane. Dzięki temu podejrzenie danych wysyłanych w pakietach jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. FTPs jest z kolei często mylony z SFTP (SSH File Transfer Protocol) – tak naprawdę to dwa zupełnie różne rodzaje komunikacji, których częścią wspólną jest szyfrowanie pakietów.

SFTP (SSH File Transfer Protocol) -
to bezpieczny protokół transmisji plików typu klient - serwer, który można wykorzystać do przesyłania plików (np. stron WWW) na serwer oraz ich pobierania, podobnie jak FTP.
SFTP od FTP różni się, przede wszystkim, wyższym bezpieczeństwem połączenia, dzięki szyfrowaniu przesyłanych danych, włącznie z szyfrowaniem hasła dostępowego. Połączenie SFTP obywa się na porcie 22.

IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) -
internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3.
W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze. IMAP pozwala na ściągnięcie nagłówków wiadomości i wybranie, które z wiadomości chcemy ściągnąć na komputer lokalny. Pozwala na wykonywanie wielu operacji, zarządzanie folderami i wiadomościami.
IMAP4 korzysta z protokołu TCP oraz portu 143, natomiast IMAPS – również korzysta z TCP oraz portu 993.