Zadanie dotyczące FTP, FTPS, SFTP, IMAP.


FTP

FTP to protokół transferu plików, protokół komunikacyjny typu klient-serwer, wykorzystujący połączenie TCP, umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP. FTP jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 959. FTP jest protokołem 8-bitowym i dlatego nie wymaga kodowania danych do 7 bitów, tak jak w przypadku poczty elektronicznej.

Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP. Jedno z nich jest połączeniem sterującym, za pomocą którego przesyłane są polecenia, a drugie służy do transmisji danych. Połączenie za pomocą protokołu FTP (krótko: połączenie FTP) może działać w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym:
  • Jeżeli połączenie FTP działa w trybie aktywnym, używa portu 21 dla poleceń (zestawiane przez klienta) i portu 20 do przesyłu danych (zestawiane przez serwer)
  • Jeżeli połączenie FTP pracuje w trybie pasywnym, używa portu 21 dla poleceń i portu o numerze powyżej 1024 do transmisji danych (obydwa połączenia zestawiane są przez klienta).

    FTPS



    FTPS to rozszerzenie protokołu File Transfer Protocol (FTP), umożliwiające wsparcie dla szyfrowanych protokołów Transport Layer Security (TLS) oraz Secure Sockets Layer (SSL). FTPS nie powinien być mylony z niekompatybilnym protokołem SSH File Transfer Protocol (SFTP), stanowiącym podsystem dla protokołu SSH. Różni się on też od protokołu Secure FTP, stosowanego jako tunelowanie FTP poprzez połączenie SSH (FTP over SSH'). FTPS używa portu 990 TCP dla kontroli przesyłu oraz 989 TCP dla transferu danych w trybie aktywnym.

    SFTP



    SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol) to bezpieczny protokół transmisji plików typu klient – serwer, który możesz wykorzystać do przesyłania plików (np. stron WWW) na serwer oraz ich pobierania z serwera, podobnie jak FTP. przesyłając plik przy użyciu protokołu FTP uzyskujemy dobre przepływności, ale nie zyskujemy bezpieczeństwa – nasze hasła i dane nie są szyfrowane podczas przysyłania, co potencjalnie stwarza zagrożenie ich kradzieży. znaczną poprawę bezpieczeństwa przynosi protokół SFTP, który nie wymaga obecności serwera FTP, a przesyłane dane są szyfrowane z wykorzystaniem klucza szyfrującego. SFTP nie powinien być mylony z protokołem FTPS, który jest rozszerzeniem protokołu FTP.

    Czym różni się FTP od FTPS i SFTP?



  • Używanie protokołu FTP ma jedną poważną wadę – dane wysyłane tym protokołem są niezaszyfrowane. Oznacza to, że można podejrzeć zawartość pakietów wysyłanych do serwera, w tym także pakietów zawierających nasz login i hasło do FTP. Zatem przy korzystaniu z protokołu FTP istnieje realne ryzyko wycieku naszych danych dostępowych do serwera.

  • Dużo bezpieczniej skorzystać z protokołu FTPS (FTP Secure i FTP-SSL) – działa on jak protokół FTP z tą różnicą, że wysyłane pakiety są szyfrowane. Dzięki temu podejrzenie danych wysyłanych w pakietach jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.

  • FTPS jest z kolei często mylony z SFTP (SSH File Transfer Protocol) – tak naprawdę to dwa zupełnie różne rodzaje komunikacji, których częścią wspólną jest szyfrowanie pakietów.

  • W protokole FTPS szyfrowaniu poddawane są tylko login i hasło.

  • SFTP działa tak naprawdę jak połączenie SSH z serwerem. Zaletą SFTP jest możliwość wykorzystania przy autoryzacji kluczy publicznych zamiast haseł. Dzięki temu możemy zamiast wielu haseł do różnych serwerów korzystać ze swojego klucza.

  • W porównaniu do protokołu FTP oraz FTPS protokół SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych danych, jak i samego loginu i hasła.

  • Wspomniane protokoły różnią się też wykorzystywanym portem:
    - FTP korzysta z portów 20 i 21,
    - FTPS korzysta z portów 989 i 990,
    - SFTP korzysta z portu 22.

    Protokoły poczty e-mail



    Poczta elektroniczna stosuje dwa współpracujące ze sobą protokoły warstwy aplikacji. Jeden służy do wysyłania poczty i jest to protokół SMTP, a drugi do odbierania wiadomości i jest nim POP3. Obecnie do odbierania poczty elektronicznej stosowany może być również protokół IMAP. Protokoły te ściśle powiązane są z aplikacjami, czyli procesami uruchomionymi zarówno na komputerze klienckim gdzie tworzona i odbierana jest wiadomość, jak również na serwerze. Procesy te to MUA (z ang. Mail User Agent), MTA (z ang. Mail Transfer Agent) oraz MDA (za ang. Mail Delivery Agent), Proces MUA działa na urządzeniu klienckim, natomiast pozostałe dwa na serwerach pocztowych.

    IMAP



  • IMAP to internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3. W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze.

  • Umożliwia operowanie na wiadomościach i folderach (tworzenie, usuwanie, przenoszenie) bezpośrednio na serwerze. Dane dla konta pocztowego, widoczne w kliencie pocztowym zainstalowanym na dowolnym komputerze oraz w programie Cloud Mail, są zawsze zsynchronizowane.

  • W przeciwieństwie do protokołu POP3, protokół IMAP umożliwia pobieranie nagłówków wiadomości bez konieczności pobierania na lokalny komputer kompletnej zawartości wszystkich maili wraz z załącznikami. Pobieranie jedynie nagłówków wiadomości e-mail znacznie ogranicza objętość transferowanych danych, dlatego protokół IMAP doskonale sprawdza się w obsłudze poczty na urządzeniach mobilnych.

  • Umożliwia dostęp do jednego konta pocztowego wielu użytkownikom jednocześnie.

  • Wiadomości odczytane przy użyciu protokołu IMAP nadal są przechowywane na serwerze.