Witam na naszej stronie zaprojektowanej, aby zapoznać cię ze terminami tj. FTP, SFTP, FTPS i IMAP oraz co one właściwie oznaczają.
Witam na naszej stronie zaprojektowanej, aby zapoznać cię ze terminami tj. FTP, SFTP, FTPS i IMAP oraz co one właściwie oznaczają.
Protokół transferu plików, FTP - jest to protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół sterowania transmisją (TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików (serwer FTP - klient FTP). Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP. Jedno z nich jest połączeniem sterującym, za pomocą którego przesyłane są polecenia, a drugie służy do transmisji danych.
Połączenie FTP może działać w dwóch trybach: aktywny oraz pasywny. 1. Jeżeli połączenie FTP działa w trybie aktywnym to używa portu 21 dla poleceń i portu 20 do przesyłania danych. 2. Jeżeli połączenie FTP pracuje w trybie pasywnym to używa portu 21 dla poleceń i portu o numerze powyżej 1024 do transmisji danych.
Ważne! W sieciach chronionych zaporą sieciową komunikacja z serwerami FTP wymaga zwolnienia odpowiednich portów na tej zaporze lub routerze. Możliwe jest zainstalowanie wielu serwerów FTP na jednym routerze. Trzeba jedynie odpowiednio ustawić porty dla każdego serwera.
Sprawdź listę plików na serwerze przy użyciu łączenia FTP przez przeglądarkęSFTP (z angielskiego. SSH File Transfer Protocol) - to bezpieczny protokół transmisji plików typu klien-serwer. Względem FTP protokół SFTP różni się przede wszystkim wyższym bezpieczeństwem połączenia, dzięki szyfrowaniu przesyłanych danych, włącznie z hasłem dostępowym. Protokół SFTP jest obsługiwany przez wiele aplikacji do przesłynia plików lub do połączenia zdalnego z maszyną.
Różnica pomiędzy SFTP a standardowym FTP w połączeniu z serwerem jest jedynie w numerze portu do połączenia - dla protokołu SFTP jest to port 22. Pozostałe dane do połączenia pozostają bez zmian.
FTPS - działa on jak protokół FTP, lecz wysyłane pakiety są szyfrowane. Dzięki temu podejrzenie danych wysyłanych w pakietach jest utrudnione. FTPS jest często mylone z SFTP. Ich wspólną częścią jest jedynie szyfrowanie.
FTPS jest protokołem FTP z protokołem SSL dla bezpieczeństwa. Używa kanału kontrolnego i otwiera nowe połączenia dla transferu danych. Ponieważ używa SSL, wymaga certyfikatu. FTPS korzysta z portu 21 lub 99
IMAP - internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3 (protokół internetowy z warstwy aplikacji pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP), który pozwalał jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze.
IMAP pozwala na ściąganięcie nagłówków wiadomości i wybieranie, które z wiadomości chcemy ściągnąć na komputer lokalny, Pozwala na wykonywanie wielu operacji, zarządzanie folderami i wiadomościami. IMAP4 korzysta z protokołu TCP oraz portu 143, natomiast IMAPS - również korzysta z TCP oraz portu 993.