FTP


FTP (ang. File Transfer Protocol)

Protokół transferu plików, protokół komunikacyjny typu klient-serwer, wykorzystujący połączenie TCP, umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.

Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP.

Jedno z nich jest połączeniem sterującym, za pomocą którego przesyłane są polecenia, a drugie służy do transmisji danych.

Połączenie za pomocą protokołu FTP może działać w dwóch trybach:

Serwer FTP, zależnie od konfiguracji, może pozwalać na anonimowy (czyli bez podawania hasła uwierzytelniającego) dostęp do jego zasobów.

Najczęściej jednak serwer FTP autoryzuje każde połączenie za pomocą loginu i hasła.

FTPS


FTPS (FTP Secure / FTP-SSL)

Rozszerzenie protokołu File Transfer Protocol (FTP), umożliwiające wsparcie dla szyfrowanych protokołów Transport Layer Security (TLS) oraz Secure Sockets Layer (SSL).

FTPS używa portu 990 TCP dla kontroli przesyłu oraz 989 TCP dla transferu danych w trybie aktywnym.

SFTP


SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol)

Protokół komunikacyjny typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików poprzez sieć TCP/IP.

Przesyłając plik przy użyciu protokołu FTP uzyskujemy dobre przepływności, ale nie zyskujemy bezpieczeństwa – nasze hasła i dane nie są szyfrowane podczas przysyłania, co potencjalnie stwarza zagrożenie ich kradzieży.

Znaczną poprawę bezpieczeństwa przynosi protokół SFTP, który nie wymaga obecności serwera FTP, a przesyłane dane są szyfrowane z wykorzystaniem klucza szyfrującego.

SFTP nie powinien być mylony z protokołem FTPS, który jest rozszerzeniem protokołu FTP.

Czym różni się FTP od FTPS i SFTP?


Czym różni się FTP od FTPS i SFTP?

W porównaniu do protokołu FTP oraz FTPS protokół SFTP zapewnia szyfrowanie zarówno przesyłanych danych, jak i samego loginu i hasła.

Protokół IMAP


Protokół IMAP (ang. Internet Message Access Protocol)

Następca tradycyjnego protokołu POP3, służącego do komunikacji programów pocztowych z serwerem pocztowym. W stosunku do swojego poprzednika protokół IMAP jest bardziej rozbudowany i posiada większe możliwości zarządzania kontem e-mail.

Umożliwia operowanie na wiadomościach i folderach (tworzenie, usuwanie, przenoszenie) bezpośrednio na serwerze.

Protokół IMAP umożliwia pobieranie nagłówków wiadomości bez konieczności pobierania na lokalny komputer kompletnej zawartości wszystkich maili wraz z załącznikami. Pobieranie jedynie nagłówków wiadomości e-mail znacznie ogranicza objętość transferowanych danych, dlatego protokół IMAP doskonale sprawdza się w obsłudze poczty na urządzeniach mobilnych.

Umożliwia dostęp do jednego konta pocztowego wielu użytkownikom jednocześnie.

Numer portu IMAP to : 25