FTP
Protokół transferu plików, FTP - jest to protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół sterowania transmisją (TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików (serwer FTP - klient FTP). Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP. Jedno z nich jest połączeniem sterującym, za pomocą którego przesyłane są polecenia, a drugie służy do transmisji danych.
Połączenie FTP może działać w dwóch trybach: aktywny oraz pasywny.
1. Jeżeli połączenie FTP działa w trybie aktywnym to używa portu 21 dla poleceń i portu 20 do przesyłania danych.
2. Jeżeli połączenie FTP pracuje w trybie pasywnym to używa portu 21 dla poleceń i portu o numerze powyżej 1024 do transmisji danych.
SFTP
SFTP (z angielskiego. SSH File Transfer Protocol) - to bezpieczny protokół transmisji plików typu klien-serwer. Względem FTP protokół SFTP różni się przede wszystkim wyższym bezpieczeństwem połączenia, dzięki szyfrowaniu przesyłanych danych, włącznie z hasłem dostępowym. Protokół SFTP jest obsługiwany przez wiele aplikacji do przesłynia plików lub do połączenia zdalnego z maszyną.
Różnica pomiędzy SFTP a standardowym FTP w połączeniu z serwerem jest jedynie w numerze portu do połączenia - dla protokołu SFTP jest to port 22. Pozostałe dane do połączenia pozostają bez zmian.
FTPS
FTPS - działa on jak protokół FTP, lecz wysyłane pakiety są szyfrowane. Dzięki temu podejrzenie danych wysyłanych w pakietach jest utrudnione. FTPS jest często mylone z SFTP. Ich wspólną częścią jest jedynie szyfrowanie.
FTPS jest protokołem FTP z protokołem SSL dla bezpieczeństwa. Używa kanału kontrolnego i otwiera nowe połączenia dla transferu danych. Ponieważ używa SSL, wymaga certyfikatu. FTPS korzysta z portu 21 lub 99
IMAP
IMAP - internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3 (protokół internetowy z warstwy aplikacji pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP), który pozwalał jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze.
IMAP pozwala na ściąganięcie nagłówków wiadomości i wybieranie, które z wiadomości chcemy ściągnąć na komputer lokalny, Pozwala na wykonywanie wielu operacji, zarządzanie folderami i wiadomościami. IMAP4 korzysta z protokołu TCP oraz portu 143, natomiast IMAPS - również korzysta z TCP oraz portu 993.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL